μετά τη χθεσινή ενημέρωση που είχαμε από το Υπουργείο Παιδείας, θα θέλαμε με τη σειρά μας να σας ενημερώσουμε σχετικά με τις επιλογές εξ αποστάσεως εκπαίδευσης που τίθενται σε λειτουργία.
Στη διάθεση μας θα έχουμε 2 τρόπους επαφής με τους μαθητές / τις μαθήτριές μας:
1ον. Σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση
2ον. Ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Παρά τις μεγάλες δυσκολίες που οφείλονται στις υποδομές και στην αρκετά μικρή εξοικείωση των μαθητών/τριών και των εκπαιδευτικών στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, γίνεται προσπάθεια από καθηγητές και καθηγήτριες του Σχολείου μας, να επιτευχθεί κυρίως ασύγχρονη και σε κάποιο βαθμό σύγχρονη τηλεκπαίδευση, για την οποία θα ενημερωθούμε εντός των επόμενων ημερών από το ΥΠΑΙΘ.

Στο συνημμένο αρχείο θα βρείτε  αναλυτικές οδηγίες του ΥΠΑΙΘ για την ασύγχρονη εκπαίδευση.

Περιληπτικές οδηγίες:
Για την υλοποίηση εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (πχ eclass ή e me) απαιτείται λογαριασμός μαθητών στο ΠΣΔ.
Προτείνεται λοιπόν  να μεριμνήσετε  εντός του Σαββατοκύριακου για την εγγραφή των μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ). Με την εγγραφή τους οι μαθητές/τριες  αποκτούν μαθητικό λογαριασμό ΠΣΔμέσω του οποίου έχουν την δυνατότητα να συνδεθούν στις διαθέσιμες πλατφόρμες τηλεκπαίδευσης στη σελίδα  https://register.sch.gr/students/

Μαθητικός Λογαριασμός στο Πανελλήνιο Σχολικό ΔίκτυοΕίσαι μαθητής/τρια Γυμνασίου ή Λυκείου; Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου register.sch.gr

Για την καταχώρηση στοιχείων εγγραφής θα χρειαστείτε τα ακόλουθα:
Τα ονομαστικά στοιχεία με κεφαλαία ελληνικά, αν έχει διπλό όνομα μόνο το ένα
Ημ/νία γέν: επιιλέξτε από τις λίστες καταχώρησεις μέρα μήνα και έτος
Σχολείο: Επιλογή από λίστα (5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ)
Τάξη : Επιλογή από λίστα
Αρ.Μητρ. Μαθητή:        θα τον βρείτε  στον έλεγχο επίδοσης
Ον/μο κηδεμόνα: Όποιον έχετε  δηλώσει στο σχολείο κατά την εγγραφή (κάνετε δοκιμή αν δεν θυμάστε)
Κινητό: το κινητό του κηδεμόνα
Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία θα σας ενημερώσουμε για τη συνέχεια.

Ταυτόχρονα σας ενημερώνουμε ότι το Γυμνάσιο μας, κάνει ήδη προσπάθεια για  να κρατήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες σε επαφή με το σχολείο. Για το σκοπό αυτό προσθέσαμε στον ιστοχώρο του 5ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας νέες ενότητες με υλικό για διάφορα μαθήματα και προτάσεις για δημιουργική απασχόληση με τίτλο “Μαθήματα και άλλα ενδιαφέροντα”.

Επίσης θα υπάρχει η ενότητα Εκπαίδευση εξ αποστάσεως

στην οποία θα προστεθεί υλικό, λογισμικά και σύνδεσμοι για την οργάνωση της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.
Οι ενότητες αυτές θα τεθούν σε λειτουργία από Δευτέρα 23 Μαρτίου 2020 και θα εμπλουτίζονται συνέχεια.

Πληροφορίες και νέες ανακοινώσεις σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου μπορείτε να αναζητήσετε στην ενότητα
ΠΑΝΔΗΜΙΑ COVID-19 ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ? ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΧΡΗΣΙΜΟ ΥΛΙΚΟ

καθώς και στις Ανακοινώσεις.

Υπενθυμίζω ότι αν χρειαστείτε κάποιο έγγραφο από το σχολείο, μπορεί να στείλετε e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνσηου σχολείου mail@5gym-n-ionias.att.sch.gr και θα σας το αποστείλουμε ψηφιακά υπογεγραμμένο στο ηλεκτρονικό σας ταχυδρομείο.

Με δεδομένες πλέον τις νέες συνθήκες που διαμορφώνουν τη καθημερινή πραγματικότητα όλων μας, εύχομαι από καρδιάς όλα να πάνε καλά από πλευράς υγείας για τα παιδιά μας και για όλους μας, ενώ τα ζητήματα της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης θα τα αντιμετωπίσουμε όσο γίνεται καλύτερα, στο μέτρο του εφικτού.

Παραμένω στη διάθεση σας.

Η ΔιευθύντριαΚωνσταντίνα Κοεμτζίδου
ΠΕ86-Πληροφορικός