Εύχομαι να είστε υγιείς, εσείς και όλοι οι δικοί σας άνθρωποι.

Σε συνέχεια της προηγούμενης ενημέρωσης, θα ήθελα να σας πληροφορήσω για τις ενέργειές μου, ώστε να οργανωθεί και να ξεκινήσει ομαλά η εξ αποστάσεως εκπαίδευση των μαθητών μας.
Μέχρι στιγμής έχουμε ολοκληρώσει τα εξής προαπαιτούμενα:

1ον Μετά την προηγούμενη επιστολή μου και τη σχετική ενημέρωση για τη δημιουργία των μαθητικών λογαριασμών, έχω ενεργοποιήσει μέχρι αυτή τη στιγμή 156 μαθητικούς λογαριασμούς που ανοίξατε στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (από τους συνολικά 220 μαθητές μας).
Γνωρίζω ότι αυτό πραγματοποιήθηκε με μεγάλη δυσκολία, λόγω της υπερφόρτωσης που δέχθηκε το ΠΣΔ. Θα παρακαλέσω τους γονείς που δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ακόμη μαθητικό λογαριασμό, να επιμείνουν και να το ολοκληρώσουν εφόσον αυτό είναι εφικτό εντός του Σαββατοκύριακου.
Σας υπενθυμίζω ότι οι μαθητικοί λογαριασμοί θα μας είναι χρήσιμοι για την πρόσβαση των μαθητών στην ασύγχρονη πλατφόρμα μάθησης e-class.

2ον Ενημέρωσα τους καθηγητές σχετικά με το εκπαιδευτικό υλικό που απαιτείται για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση σύγχρονη ή και ασύγχρονη. Οι καθηγητές του σχολείου μας κι εγώ προσωπικά, καθόλη τη διάρκεια της εβδομάδας σχεδιάσαμε εκπαιδευτικό υλικό, με το οποίο έχω ξεκινήσει και ενημερώνω τον επίσημο ιστοχώρο του σχολείου.
Θέλω να πιστεύω ότι κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου θα ολοκληρώσω την ενημέρωση της σχετικής ιστοσελίδας. Παράλληλα γίνεται προσπάθεια, αυτό το υλικό  αλλά και επιπλέον υλικό να ανέβει στην πλατφόρμα e-class, με μεγάλη δυσκολία και σπατάλη πολλών ωρών εργασίας, αφού το σύστημα του ΠΣΔ όπως διαπιστώσατε κι εσείς καταρρέει συχνά και δεν επιτρέπει την απρόσκοπτη εργασία από τους εκπαιδευτικούς μας.
Προέτρεψα τους καθηγητές λόγω αυτής της δυσκολίας να προωθήσουν εργασίες μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στους μαθητές τους, με κατάλληλες οδηγίες για ανατροφοδότηση, ενώ παράλληλα με άλλους καθηγητές έχω θέσει σε πιλοτική λειτουργία την σύγχρονη εκπαίδευση σε μικρό δείγμα τμημάτων.

3ον Σήμερα ολοκληρώθηκε η ενημέρωση από το ΥΠΑΙΘ και η παραμετροποίηση της πλατφόρμας Webex για τα Γυμνάσια.
Αναμένουμε να μας στείλουν τις πληροφορίες σύνδεσης των εικονικών αιθουσών διδασκαλίας, ώστε να προχωρήσουμε και στη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση στα μέσα της επόμενης εβδομάδας. Μόλις μας παραχωρηθούν αυτές οι εικονικές αίθουσες διδασκαλίας θα ανακοινώσουμε ωρολόγιο πρόγραμμα συνοδευόμενο από οδηγίες σύνδεσης για τους μαθητές μας, για όσους καθηγητές αποφασίσουν να χρησιμοποιήσουν το εργαλείο της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Για να μπορέσουμε λοιπόν να προγραμματίσουμε και να οργανώσουμε την σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, θέλω να σας παρακαλέσω  να συμπληρώσετε το παρακάτω ερωτηματολόγιο κάνοντας κλικ στον σύνδεσμο που ακολουθεί, ώστε να συλλέξουμε συγκεκριμένα στοιχεία που μας είναι απαραίτητα γιια την οργάνωση αυτή.

Να είστε σίγουροι, ότι όλοι εμείς οι καθηγητές τους 5ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας καταβάλουμε μεγάλη προσπάθεια να ανταποκριθούμε στις δύσκολες συνθήκες ψυχολογικής και κοινωνικής φόρτισης που έχουν διαμορφωθεί, λόγω της πανδημίας του Κορονοϊού, και να πετύχουμε το δύσκολο εγχείρημα της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης με δεδομένες τις ελλείψεις των απαραίτητων
τεχνικών υποδομών και γνώσεων.

Θέλω να σας ευχαριστήσω για την συνεργασία σας και να σας παρακαλέσω επιπρόσθετα να παρακολουθείτε τόσο την αποστολή email από το σχολείο, όσο και τις ανακοινώσεις μας στον ιστοχώρο του σχολείου και ιδιαίτερα την ενότητα των Μαθημάτων.

ΠΕ86-Πληροφορικός
ΜΔΕ-Επιστήμες της Αγωγής