Επιστολή Διευθύντριας

Αγαπητοί μαθητές και κηδεμόνες,

Σας εύχομαι καλή υγεία!

Σας αποστέλλω συνημμένα το ωρολόγιο πρόγραμμα τηλεκπαίδευσης με ενσωματωμένους τους συνδέσμους που οδηγούν στις εικονικές αίθουσες διδασκαλίας των εκπαιδευτικών. Οι μαθητές θα πρέπει σύμφωνα με αυτό το ωρολόγιο πρόγραμμα να εισέρχονται στις εικονικές αίθουσες διδασκαλίας κάνοντας κλικ στον σύνδεσμο 3-5 λεπτά πριν την προγραμματισμένη ώρα και να αναμένουν να τους αποδεχθεί ο/η καθηγητής/τρια. Οι μαθητές προσέρχονται στην εικονική τάξη με κλειστό το μικρόφωνο και την κάμερα και ακολουθούν τις οδηγίες των διδασκόντων. Για να δείτε το πρόγραμμα τηλεκπαίδευσης κάντε κλικ ΕΔΩ ώστε να δείτε μεγενθυμένη την εικόνα που ακολουθεί

Πρόγραμμα-Σύγχρονης-Διδασκαλίας-απο-6-4-για-ιστοσελίδα-1

Σας υπενθυμίζω επίσης ότι μπορείτε να επισκέπτεσθε την σελίδα μας
όπου υπάρχουν Ανακοινώσεις, Οδηγίες και οι σχετικές εξ αποστάσεως Εκπαιδευτικές δράσεις του σχολείου μας.

Παράλληλα θα ήθελα να παρακαλέσω και να υπενθυμίσω σε όσους δεν έχουν ακόμη ολοκληρώσει την εγγραφή στο ΠΣΔ για μαθητικό λογαριασμο, να το κάνουν εντός του ΣΚ, διαφορετικά δεν θα είναι εφικτή η ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, η οποία σύμφωνα με την οργάνωση του σχολείου μας, αποτελεί προϋπόθεση, αφού στο e-class προστίθεται όλο το εκπαιδευτικό υλικό που θα χρησιμοποιηθεί. Έχουμε ακόμη εκκρεμότητες μαθητών και η επιδίωξη μας, είναι να έχουν όλοι οι μαθητές ισότιμα πρόσβαση. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, το οποίο καθιστά αδύνατη τη σύνδεση και δημιουργία λογαριασμού στο ΠΣΔ, παρακαλώ να με ενημερώσετε σχετικά, ώστε να αντιμετωπίσουμε το ζήτημα στο πλαίσιο του εφικτού.

Για το λόγο αυτό, υπενθυμίζω επίσης την συμπλήρωση του ερωτηματολογίου, το οποίο σας είχα προωθήσει με την προηγούμενη επιστολή, από όσους γονείς/κηδεμόνες δεν το έχουν συμπληρώσει ακόμη.

Θα πρότεινα όσοι μαθητές έχουν μαθητικό λογαριασμό, να εισέλθουν στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο τους, κάνοντας κλικ στο https://webmail.sch.gr με το username και το προσωπικό τους συνθηματικό, για να ελέγξουν τα μηνύματά τους, καθώς και με τον ίδιο τρόπο να εισέλθουν μέσα από τον σύνδεσμο eclass.sch.gr και να διερευνήσουν το περιβάλλον και τα μαθήματα που έχουν δημοσιεύσει οι εκπαιδευτικοί του 5ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας.

Με αρκετή υπομονή, ψυχραιμία, συνεργασία και δύναμη θα καταφέρουμε να ξεπεράσουμε αυτήν τη δύσκολη κατάσταση.

Να είστε όλοι καλά! Η Διευθύντρια
ΠΕ86-Πληροφορικός